Tahin Çeşitleri Nelerdir?

Tahin Çeşitleri Nelerdir?

Geleneksel lezzetlerimizden biri olan tahin çok uzun yıllardır ülkemizde sevilerek tüketilen lezzetler arasında yer almaktadır. Osmanlı Mutfağı’ndan günümüze ulaşmayı başarabilen tahin tek başına tüketilmesinin yanı sıra her zaman beraber anıldığı pekmez ile de tüketilmeye devam etmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenmenin her geçen gün daha da ön plana çıktığı bu günlerde tahin ile birçok sağlıklı tarifte hazırlanmaktadır. Susamın temizlenerek, kavrulması ve sonrasında ezilerek elde edilen tahin sıvı kıvamı ile tatlılarda, soslarda, salatalarda lezzet katmak için kullanılmaktadır. Tahin yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda Ortadoğu ülkelerinde, Yunanistan’da ve Hindistan’da da oldukça sevilen ve birçok tarifte kullanılan bir lezzettir.

Tahin, farklı kullanım ihtiyaçlarına yönelik farklı gramajlar ile farklı ambalajlar ile üretilmektedir. 300 gram, 550 gram,1000 gram, 4 kilogram bidon tahin çeşitleri ve 300 gram, 600 gram cam kavanoz tahin çeşitleri bulunmaktadır.

Tahin Çeşitleri Nelerdir 1

Tahin Çeşitleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tahin çeşitleri arasındaki en önemli fark sahip oldukları gramajlar ve ambalajları. Eğer tahini en taze hali ile ve günlük olarak evinizde tüketiyorsanız tükettiğiniz oran doğrultusunda 300 gram, 500 gram ya da 600 gram seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ancak tahin ile tatlılar, salatalar ya da mezeler hazırlıyor ya da tahini bolca tüketmeyi seviyorsanız 1000 gram ya da 4 kilogram seçeneklerini tercih edebilirsiniz. 

Tahinin Faydaları nelerdir?

Kendisine has kıvamı, damaklarda tat bırakan lezzeti ile birçok kişinin severek tükettiği tatlardan biri olan tahin günümüzde sağladığı faydalar sayesinde de birçok insan tarafından tüketiliyor. Hatta son zamanlarda hazırlanan sağlıklı yemek, salata, sos ya da meze tariflerinin çoğunda tahin bolca kullanılıyor. Sağlıklı yaşam uzmanları da vücudumuzda bulunan birçok sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını desteklemek için düzenli bir şekilde tahin tüketmemizi tavsiye ediyorlar. Peki tahini bu kadar önemli bir besin haline getiren faydaları neler? Maddeler halinde kısaca bahsedecek olursak:

  1. Susam yağından elde edilen tahin oldukça zengin bir besin içeriğinde sahip. İçerisinde yüksek miktarda protein, omega 3 yağ asidi, kalsiyum, A ve C vitaminleri bulunuyor. Bu zengin besin içeriği vücudun günlük ihtiyacı olan birçok vitamin ve mineralin karşılanmasını sağlıyor. 

  2. Tahin içerisinde yer alan bir diğer önemli faydalı besin içeriği ise antioksidanlar. Tahin vücuda girdiği andan itibaren antioksidan etkisi göstermeye başlıyor. Bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi için en önemli bileşenlerden biri olan antioksidanlar aynı zamanda kan dolaşım sisteminin de sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. 

  3. Yapılan son araştırmalara göre tahinin zihnimiz üzerinde de önemli bir etkisi var. Beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. 

En Çok Tercih Edilen Tahin Çeşidi Nedir?

Kullanım amacına göre en çok tercih edilen tahin çeşidi de değişkenlik gösterebiliyor. Ev kullanımları için düşük gramaja sahip tahin çeşitleri tercih ediliyor. Ancak kafe ya da restoran gibi yerlerde ya da tahinin oldukça fazla tüketildiği yerlerde daha yüksek gramaja sahip tahin çeşitleri tercih ediliyor.

İlgili Gönderiler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *