Diyet Yaparken Tahin Pekmez Kullanımı Nasıl Olmalı?

Diyet Yaparken Tahin Pekmez Kullanımı Nasıl Olmalı?
Tahin, tek başına tüketilmesi ağır geldiği için genellikle pekmez ile karıştırılır. Bu karışım oranı damak tadına göre ayarlanır ve değişmektedir. Tahin, susam bitkisinin ezilerek birtakım işlemlerden geçirilmesi ile üretilir. Pekmez ise üzüm, kuşburnu, incir, keçiboynuzu veya dut gibi tatlı meyvelerden yapılır. Bu iki besinin karışımı oldukça lezzetli ve sağlıklı besin oluşturmaktadır. Genellikle kan yapıcı olması nedeniyle tüketilmekte ve birçok faydası bulunmaktadır. Seyidoğlu markası olarak tüketicilerimiz için daima en iyisini hazırlamayı hedefliyoruz. Peki, diyet yaparken tahin pekmez kullanımı nasıl olmalı, tahin ve pekmezin oranları nasıl belirlenmeli ve ne sıklıkla kullanılmalıdır? Seyidoğlu Gıda olarak hazırladığımız bu yazımızda bu sorulara yanıtlar vereceğiz. Tahin pekmez hakkında daha fazla bilgi ve tahin pekmez siparişi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Tahin ne ile yapılır?

Diyet Yapanlar İçin Oranı Ne Kadar Olmalı?

Tahin pekmez, sofraların en sevilen karışımlarından bir tanesidir. Tahin pekmez, kilo vermek isteyenler ve sağlıklı beslenmek isteyenler için oldukça lezzetli ve sağlıklı bir besindir. Tahin pekmez, tok tutma ve enerji verme özelliklerine sahiptir. Kilo vermek isteyenler, yeteri miktarda tükettiği zaman gün içerisinde daha enerjik olup, tok hissedeceklerdir. Peki, diyet yapanlar için oranı ne kadar olmalıdır? Tahinin içerisindeki yağ değeri, pekmezin şeker değeri yüksektir. Vücut kitle indeksinize göre günlük almanız gereken kalori hesabını yaptıktan sonra oranlarını kendinize göre belirleyebilirsiniz.

Şeker kullanımından kaçınmak için şeker oranını az tutabilir ve karışımın 4’te birini pekmez, 4’te üçünü tahin olarak belirleyebilirsiniz. Günlük şeker tüketiminiz az ise ve daha lezzetli tahin pekmez karışımı yapmak istiyorsanız pekmez oranını arttırabilirsiniz. Susamın yağ oranı yüksektir ve yüksek karbonhidrat değerlerine sahiptir.

Diyet Yapanlar Ne Sıklıkla Kullanmalı

Tahin pekmez, yüksek oranda şeker ve yağ içerir. Bu nedenle diyet yapıyor veya kilo vermek istiyorsanız tüketirken dikkatli olmanız gerekir. Diyet yaparken, aşırıya kaçmadan uygun şekilde tüketebilirsiniz. Peki, diyet yapanlar ne sıklıkla kullanmalı, günlük tüketim nasıl olmalıdır.

Tahin ve pekmezin karışımında, tahin ve pekmezin oranları mutlaka önemlidir. Bununla birlikte 100 gram tahin pekmezin içerisinde, 43 gram karbonhidrat, 5,4 gram lif, 10.1 gram protein, 23,2 gram yağ içermektedir. Bu oranlar tahin, pekmez oranlarına göre değişmektedir. Yüksek oranda karbonhidrat ve yağ içerdiğinden dolayı aşırı tüketiminde kilo problemini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle günlük ihtiyacınız doğrultusunda tüketmeye özen göstermelisiniz. 100 gramda gramlık karışımda 437 kalori bulunmakta, bir yemek kaşığında 66 kalori bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından günlük 2 yemek kaşığı tahin pekmez karışımı tüketilmesi önerilmektedir. Diyet yaparken tüketilmesi gereken belirli bir sıklık yoktur. Bu sıklık kişiden kişiye değişir ama 2 kaşığın altında tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sofraların en iyi karışımları arasında yer alan tahin pekmez oldukça lezzetlidir. Yüksek karbonhidrat, şeker, yağ miktarları ile yüksek kaloriye sahiptir. Tahin pekmez kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tahin pekmezi, diyet sürecinde tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir. Kalori miktarlarına göre, günlük tüketmeniz gereken oranı belirleyebilir ve diyet listenize ekleyebilirsiniz. Aşırıya kaçma durumunda diyetinizi bozabilirsiniz.

Tahin pekmez hazırladığınızda ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında saklamanız gerekir. Buzdolabında saklanması gereken tahin pekmez 3-4 gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Tahin pekmez karışımı hazırlarken en fazla 5 gün içinde bitecek şekilde hazırlamanızda fayda olacaktır.

Seyidoğlu Gıda olarak hazırladığımız bu yazımızda, diyet yaparken tahin pekmez kullanımı nasıl olmalı, tahin ve pekmezin oranları nasıl belirlenmeli ve ne sıklıkla kullanılmalıdır gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Tahin pekmez hakkında daha fazla bilgi ve tahin, pekmez siparişi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Gönderiler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *